Mieszkanie w Bielsku Białej

Praca nad tym mieszkaniem była o tyle nietypowa, że zatrudniła mnie własna siostra, więc różnie się to mogło skończyć…..:) Mieszkanie miało 120m2, znajdowało się w starej kamienicy położonej przy cichej, uroczej uliczce w centrum miasta. Na pierwszy rzut oka wnętrze nie wyglądało imponująco, żeby nie powiedzieć odstręczająco. Było stare, dawno nieremontowane, z nielogiczną komunikacją, z obskurnymi łazienkami,  ale kondycja kamienicy z lat 30-tych była wyśmienita. Wytrzymała najcięższe przeróbki...


INSPIRACJE
Pracę rozpoczęliśmy, jak zazwyczaj, od inspiracji. Chociaż znamy się z siostrą dość dobrze J, to jednak po raz kolejny okazało się, że w ustach każdego klienta słowa: nowoczesny, ciepły, ciemny, oznaczają co innego. Dopiero wspólne oglądanie zdjęć-inspiracji pomaga dojść do sedna. Tym razem miało być biało z dodatkiem szarości, czarni i niebieskiego...


BUDŻET
To kolejny element, bez którego nie możemy myśleć o projekcie. Sprawa nie jest prosta, szczególnie jeśli urządzacie pierwsze mieszkanie. Żeby nie stanąć w połowie prac z powodu braku środków, warto na tym etapie zgłębić temat i dowiedzieć się, ile mogą kosztować marzenia o pięknych wnętrzach. 


RZUTY,
Kolejnym etapem jest praca nad rzutami i rozplanowaniem pomieszczeń oraz funkcji. Właściwie jest to badanie naszych potrzeb, bo to z nich wynikają te decyzje. Na tym etapie trzeba już pomyśleć o tym, jak liczna będzie nasza rodzina. Zastanowić się, na ile jesteśmy towarzyscy, a tym samym jaki duży stół musimy zmieścić. Podyskutować o wyższości wanny nad prysznicem (lub odwrotnie), o miejscu na wózek dziecięcy lub rower, o ilości umywalek itd. Temat rozplanowania mieszkania był najtrudniejszym etapem dla rodziny mojej siostry, ale doszliśmy do sedna. Jeśli porównacie rzuty, zobaczycie, że sporo w nich zamieszaliśmy. Kuchnia była na miejscu małego pokoju. Korytarz był przesadnie duży i nieforemny, służbówka niepotrzebna, a przejścia amfiladowe. Po przeróbkach mieszkanie zyskało dodatkowy pokój, łazienkę z prysznicem zamiast WC, dużą garderobę w przedpokoju oraz dostęp do wszystkich pokojów z holu.


WIZUALIZACJE
Inspiracje za nami, rzuty gotowe - możemy myśleć o klimacie mieszkania! Tu najbardziej pomocne są wizualizacje, czyli realistyczna symulacja, jak będzie wyglądało nasze przyszłe wnętrze. Możemy oglądać je z wieeeelu stronJ Dodam tylko, że nie każdy projekt wymaga wizualizacji, które są najbardziej pracochłonną i kosztowną część pracy architekta. O tym decyduje klient, czy on tego potrzebuje czy nie …
Zrealizowane wnętrza często nie różnią się od tych na wizualizacji. Zobaczcie tylko proszę na wizualizację przedpokoju lub łazienek.


RYSUNKI TECHNICZNE CZYLI PROJEKT WŁAŚCIWY
Po akceptacji wizualizacji powstają wszystkie rysunki techniczne, na podstawie których wykonawcy zrealizują wnętrza. I to jest najważniejsza część projektu (!) Rysunki dotyczą np.:
- zmiany ścian, sufitów, drzwi,
- instalacji, które muszą być dostosowane do naszego układu sprzętów i mebli,
- typów okładzin ściennych i podłogowych, kolorów ścian,
- mebli.
W tym mieszkaniu wszystkie meble były wykonane według naszego projektu. Żeby nadać wnętrzu klimat, którego oczekiwał klient, zaprojektowaliśmy szprosy w meblach kuchennych, kobaltowe komody w sypialni, fronty z desek ze stodoły w pokoju dziecka, intarsjowane fronty w konsoli. Rama lustra jest tapicerowan. Jedna z szaf w przedpokoju to "tajemne" wejście do ... pralni.


WYPOSAŻENIE I DODATKI
Decyzje o zasłonach, dywanach, konkretnych fotelach, obrazach itd. są podejmowane w trakcie trwania projektu, ale mamy na to najwięcej czasu, więc często to przyjemność zostawiana na koniec.

EFEKT KOŃCOWY NASZYCH PRAC